Domácí limonáda

Jak si vyrobit levně a rychle domácí limonádu s bublinkama bez sifonové láhve a jiných komerčních zdrojů bublin.

Základní potřeby:

  • \(H_2O\) – oxidan, tedy oxid vodný, zvaný běžně voda
  • Ovocný čaj
  • \(C_{12}H_{22­}O_{11}\) sacharóza, jinak řečeno řepný cukr, asi krystalový
  • \(C_6H_8O_7\) alias kyselina citronová
  • \(NaHCO_3\) alias hydrogenuhličitan sodný, jinak zvaný jedná soda
  • Dobře uzavíratelná láhev

Příprava

Nejprve je třeba si vytvořit základ celého výrobku, což znamená uvařit si čaj a to v množství odpovídajícímu objemu přichystané láhve. Raději jej udělejte silnější.

Dalším krokem bude malá úprava spočívající ve zvýšení kyselosti, přibližně na pH 3.5 – 2.5. Stručně řečeno nasypete tam kyselinu citronovou necháte rozpustit a ochutnáte, až vám to bude připadat jako šťáva z pomeranče – kyselostí, tak to bude ono. Jenže tahle chuť má k limonádě dost daleko, použijeme cukr a dosladíme na jedlou sladkost.

Nyní je třeba celý polotovar nechat vychladit, nejprve jen tak přirozeně na pokojovou teplotu. Pak přelít do láhve a dochladit v lednici.

Poslední akce spočívá v nasycení roztoku \(CO_2\) – oxidem uhličitým. To je celkem jednoduché. Do láhve přidáme jednou sodu asi jednu – dvě kávové lžičky a rychle nádobu těsně uzavřeme. Opět vložíme do lednice a necháme nějakou dobu pracovat.

Máme hotovo.

Info na pozadí

\[3 NaHCO_3 + C_6H_8O_7 \rightarrow \] \[ \rightarrow Na_3C_6H_5O_7 + 3 CO_2 + 3 H_2O\]

Tato reakce právě probíhá v naší limonádě. Ze tří molekul sody a jedné molekuly kyseliny citronové se vytvoří jeden citronan sodný, tři kusy oxidu uhličitého a vody.

Citronan sodný je běžně používaná chemická látka v potravinářství s označením E331 jako regulátor kyselosti a konzervant. Je to bílá krystalická látka je bez zápachu s jemně slanou chutí. Je velmi dobře rozpustná ve vodě, prakticky nerozpustná v etanolu.

Dále své využití najde v sýrařství jako tavící sůl pro výrobu tavených sýrů, kde zajistí lepší roztíratelnost. Na úpravu kyselosti ovocných šťáv, cukrovinek, želé, džemů. Jako třeba slouží k zachování bublinek perlivých nápojů:-). Zahušťuje zmrzlinu a kondenzovaná mléka. Užívá se i v kosmetickém průmyslu.

Nejsou známy žádné nežádoucí účinky a je tak považována za bezpečnou potravinu. I když jsem názoru, že všeho moc škodí a ve větším množství může být toxický.

Medicína jej užívá pro snížení srážlivosti krve. Též je močopudný a snižuje kyselost moči.


Autor: Vesania d'Evil • Vytvořeno: 8. června 2021 20:20 • Přečteno: 313 × • Hodnocení: žádné
Kategorie: VychytávkyChemieČtení na 3 minuty