IDE pro ZX Spectrum v C++ a Qt - část úvodní

Prostě zkusíme vytvořit textový editor se zvýrazněním syntaxe pro assembler Z80 a ZX basic (což bude ořech), a propojit jej s překladači. Předem nutno říct, že zahrada růží to nebude, tady vlastně bude, ale po odkvětu.

V článku :[http://virlupus.cz/…iew/zxdevil1] jsem chtěl vytvořit IDE pro historii výpočetní techniky, sice vím, že existuje třeba TommyGun, ale jen pro „wokna“, který používám jen velmi nouzově, třeba při kolapsu externího disku s NTFS a data je nutno obnovit rychle… i když TestDisk to umí také.

Tedy zpět k pokusu o velký program. Můžeme to brát jako několik výukových hodin za hodně peněz, ale zde prostě jen proto, že by se vám to jednou mohlo hodit. (Mimochodem – tento článek a i následující mne budou stát 20× tolik znaků, než přečtete, ovšem snad vám pomohou.

Jako první kolo zkusíme instalaci potřebného prostředí pro C++ a Qt6 (předem musím říct, uživatelé windows budou v šoku, proto to není nalinkované stylem – chceš/nechceš, ale musí se rozhodnout a to vážně. Taky je to tím, že wokna nějak nemají standardní komilátor pro pro cokoli, a to co v linuxu je běžné a někdy i zastaralé jsou pro ně novinky.

Předně je třeba mít již řečený kompilátor C, poté knihovny Qt6, a to je asi vše. Jo uživatelé oken si možná poradí s MSVC — ale asi nikoli, o tom si rád pokecám, jak okna nejsou programátorů nakloněná. (Chtěji sice lidi, ale nechtějí aby toho moc věděli)

Ještě omluva za stránky a formáty textů… zápasím s rozhodnutím, zde TEXY nebo MarkDown (MD je bezva pro texty programátorů a dokumentaci, ale nemají cosi, co potřebuje spisovatel ( formáty obrázků na daný rozměr jako ilustraci a různě umístěnou).

Tedy… Qt?

Předem říkám, že bude potřeba asi 4GB na disku a hodina času (nutné online připojení), dnes to jinak nepojede. Kdo nemá NET, ať to raději vzdá… nebo bude potřebovat velkou flešku (možná i flašku, na trpělivost)

https://www.qt.io/download tak tohle je první odkaz, který potřebujete… asi půjde odlehčit https://www.qt.io/…ad-thank-you a můžete si stáhnout on-line instalátor pro Qt (zde pro linux), ostatní se budou muset proklikat až do „open source licence“

Uživatelům „WIN“ přidám odkaz v závěru, pokud je nenajdou do té doby, ovšem zdá se že stažený soubor bude ekvivalentní provozovanému operačnímu systému.

Jako domácí úkol vám nechám instalaci Qt6 (pro okna ještě Ming – subsystém linux v oknech pro konzolu — příkazový řádek – terminál) … prostě řečeno, vy co máte okýnka to se mnou nebude mít snadné, a ti co rádi tučňáky, těm to bude jedno.

Nyní si musím přesně ujasnit co a kdo bude potřebovat při instalaci, tedy dejte mi trochu času. Děkuji


Autor: Virlupus Volchv • Vytvořeno: 30. listopadu 2021 00:55 • Přečteno: 93 × • Hodnocení: žádné
Kategorie: C++Qt frameworkČtení na 4 minuty