Kategorie: Fyzika

Fyzika? Co to vůbec je

Abych pravdu řekl, tak tato otázka je nesnadná. Pokusíme se ji odpovědět? A vůbec chci ve vás vyvolat lásku k tomuto oboru. Tedy neberte to jako učebnici. I když, možná?

Na počátku bych asi, pověděl, že fyzika je přírodní věda. Tedy jedna z mnoha přírodních věd. Kdysi dávno se jí zabývali hlavně filozofové a řešili různé mechanické i dynamické potíže světa přírody.

To asi bude ta správná definice: Fyzika se zabývá popisem dějů v přírodě. No jo ale chemie dělá totéž, biologie vlastně taky.  Tedy tato definice odpovídá všem přírodovědným disciplínám.

Ovšem fyzika se převážně zabývá chováním hmoty jako takové. Jenže s „poslední” dobou se přidalo několik odvětví, které třeba zkoumají takové abstraktní věci jako je třeba gravitační pole, elektromagnetismus a podobně. Nevím, lze to ještě označit na hmotu? Jak se to vezme. Trochu ano i dost ne.

Takže co fyzikové vlastně dělají? Dívají se na jevy v přírodě, snaží se je pochopit a popsat. Je pravdou, že někteří na základě těch, co se dívali a pochopili. Také to nějak zapsali. Tak na tomto základě a hlavně na základě matematiky, vytvářejí nové hypotézy, jak by se to mohlo dít.

Ale to už asi je moc odpovědí na jednu otázku, že? Prostě fyzika zkoumá děje v přírodě a snaží se na ně najít odpovědi. Někdy se to daří a daleko více nedaří, protože většínou každá odpověď vytvoří další otázky.

Možná bych zkusil začít mechanikou a jednoduchými stroji. To lidi lákalo už ve starém Řecku. Třeba Archiméda, Heróna a spol.

Jen si musíme říct, že matika a fyzika jsou si tak nějak vzájemně souzeni. Fyzika tvoří názory a pozorování, ale matika je zcela přesná, založená na důkazech. Tedy dá se laicky říct, že to co fyzika objeví by mělo jít i matematicky dokázat. No není tomu tak až zcela. Prostě mezery existují.

Někdo řekl: Dejte mi pevný bod a pohnu zemí.

Dobrá myšlenka, a v celku i realizovatelná, až na to že Archimedés nevěděl vše. Ovšem věděl mnoho o páce a kladce, tuším že i nakloněná rovina mu byla známa, stejně jako její aplikace zvaná šroub.

Otázka tedy zní, chcete se se mnou vydat do objevů těchto zajímavých věcí nebo ne. Pokud ano, rád budu průvodcem až do míst kde to znám. Ovšem po vás budu požadovat znalost matematiky ze základní školy, aspoň zatím. Pak se budeme učit spolu a postupně nové věci.

Vím, že jsem neodpověděl na titulní otázku, ale možná to byl záměr.

Tak jo, přístě pokračuji pákou:-)

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Časomíra

Doporučení