Kategorie: Počítače

Java asi od počátku

Java asi od počátkuKdyž se řekne Java, netuším, co si kdo pod tímto pojmem dovede představit. Možná někteří hrnek kafe, jiní něco v čem se dá programovat. Obojí je asi správně. Jméno jazyka vzešlo od kafe, nádherné.

Jak začít ani nevím.... O tomto jazyce se dá psát asi sto let a stejně není možné postihnout všechny jeho aspekty. Není to tím, že by byl tak složitý, ale spíše jeho možnostmi. Je pravdou, že když chci udělat ovladač grafické karty, tak Java se fakt použít nedá. Na tohle je pomalá a neumí přístup k hardware... to je ta železná bedna a vše co je v ní.

Kdyby to uměla, tak už by to nebyla Java. Jejím cílem byla použitelnost všude, bezpečnost a jednoduchost.

Ale myslím, že o těchto aspektech toho bylo napsáno už spousta, a  není mým cílem se moc opakovat a vynalézat kolo znovu. Chci vám jen povědět... ono to už je taky všude, tak se omlouvám, když se budu opakovat. Prostě jak tento jazyk používat a co dovede. Možná budu i porovnávat s C a C++. No je to skoro nemožné ale proč ne. Oba jazyky mají totiž zcela odlišnou filozofii, ale skoro stejný zápis. Java z C prostě vychází a z C++ též. Vzala si z nich to nej a obalila spoustou zajímavostí.

Tedy java je kompletně objetově orientovaná, no skoro.... ale pšt, aby Pythonysti neměli navrch. Je to jazyk dělaný divně, protože obvykle se programy přeloží do hromady čísel, kterým rozumí daný počítač a nebo se interpretují jednotlivé příkazy při spustění. Java je něco mezi tím. Kompiluje se do "bytecode" (bajtkódu) a velmi efetktivě a poté se interpretuje za běhu.

Jazyky jako C a C++ a i další vytvářejí vysoce efektivní strojový kód, kterému rozumí daný počítač, tedy operační systém, třeba Linux, Wokna, Mac atd. Ale je nutné pro každý tento stroj ten program přeložit a udělat překladač není žádná sranda, ale moc dřiny a moc psaní.

Java si udělala virtuální stroj (JVM), sice pro mnoho zařízení, ale pak všechny programy všude poběží. Blbě řečeno, že? Ale skoro je to pravda. Vím, že wokýnková věc nemůže bežet na mobilu nebo v ovladači k televizi.

Ano tam všude je Java... kam se podíváte tam je, skoro. Telefony, televize, pračky, počítače, možná že dnes už i ventilátory. To vše je obsluhováno nějakým programem napsaným v Javě. Proto uvádím její dúležitost v dnešní době.

Takže jak vlastně začít. Celé znalosti by asi vydaly na stovku knih, jenže teď chceme základ, že? A věřte mi aplikaci "hello world" nechci.

Jo abych nezapomněl, když chceme programovat, bude nutné několik vhodných nástrojů. Předně sám Virtuální stroj Javy a k tomu i její vývojová verze. Tedy JRE a JDK. Tohle je zdarma na stránkách oracle. Konkrétně zde: https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

To je vhodné pro wokýnka od Billa, linuxáci na to půjdou jinak. Většina distribucí má JDK již v základu, ale pouze verzi OpenJava a to není ono. Proto pro uživatele linuxu založeném na Debian, osobně používám LinuxMint a jsem na výsost spokojen, doporučuji tento postup.

Přidáme v terminálu si repozitář:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
 
aktualizujem balíčky

sudo apt update

Pak můžeme použít aplikaci Synaptic a najít tam Java-installer 8. Dnes už i 9 nebo možná i 11. Ale osmička je zcela dostačující a poměrně revoluční verze. Nebo si do terminálu zadáme:

sudo apt install oracle-java8-installer

Pro Jabka postup fakt neznám.

Dále se bude hodit nějaký textový editor, myslím tím takový ten jednoduchý. V žádném případě MS Word, LIbreOffice Writer a podobné. Prostý poznámkový blok, Geany, NotePad++ a podobně. Něco co dělá jednoduchý text bez grafiky a pro fajnšmekry mohu doporučit celé vývojové prostředí.

To poslední je fakt dost dobrý a všechny jsou zatím bezplatné a navíc každé z nich umí i něco jiné, než je Java.

Tak se s tím zatím trochu poperte a přístě už budeme programovat, vlastně ani ne. Seznámíme se s základními rysy Javy. OK?

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Časomíra

Doporučení